Czym jest koci katar i jak go leczyć?

Jedną z chorób dosyć popularnych wśród kotów jest koci katar. Niestety jest to choroba zakaźna i łatwo się rozprzestrzenia. Zespół kociego kataru składa się z zapalenia jamy nosowej, górnych dróg oddechowych, jamy ustnej, spojówek. Koci katar jest chorobą uleczalną. Zdarza się jednak zwłaszcza wśród młodych kociąt, że ta choroba kończy się dla nich śmiercią. Główną przyczyną kociego kataru są wirusy, bakterie oraz zarazki.

Koci katar to przypadłość tylko kotów. Jednak nawet wyleczony kot może zarażać inne zwierzęta przez kolejne 3 miesiące. Zdarza się też tak, że nasz pupil jest bezobjawowym nosicielem tej choroby przez całe życie. Nie jest chory, a zaraża inne koty. Zarazki tej choroby znajdują się w wydzielinach kota zarówno z nosa, gardła, worków spojówkowych, a także w kale oraz moczu.

Nasz kotek może zarazić się tą chorobą poprzez kontakt z chorym kotem lub jej nosicielem. Zarazki są również w ich wydzielinach, z którymi koty niejednokrotnie mają kontakt. Źródłem zarazków są również wspólne kuwety, klatki, miski, a także ręce właścicieli. Wirus FHV-1 kociak może dostać od chorej matki, która jest z nim w ciąży. Koty mają najwięcej możliwości do zarażenia się kocim katarem żyjąc w grupach, np. schroniskach czy piwnicach. Choroba ta dopada najczęściej młode kocięta mające 6-12 tygodni, które utraciły swoja naturalną odporność.

Leczenie kociego kataru odbywa się głównie poprzez łagodzenie jej objawów. Zazwyczaj organizm nie jest w stanie sam walczyć z wirusami. Należy mu pomagać podając zwierzęciu antybiotyki i witaminy. Opiekunek kota czeka dużo pracy i wytrwałości. Należy mu, bowiem przemywać oczy i nos, aby oczyścić je z wydzielin. Długotrwale zaropiałe narządy mogą wygnić. Dlatego taki rodzaj kuracji może uratować przed utratą wzroku czy węchu. Najlepszym miejscem w mieszkaniu dla kotka cierpiącego na katar jest łazienka, ponieważ miejsce to charakteryzuje się ciszą, spokojem i co najważniejsze dużą wilgotnością.

Choć niemożliwe jest całkowite zabezpieczenie kota przed kocim katarem to można minimalizować ryzyko zarażenia się tym wirusem. Szczepienia są jedną z metod zaradczych.    

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@capricavalier.pl

Na naszej stronie dowiesz się jak zadbać o swojego pupila, jakie akcesoria i zabawki dla niego kupić oraz jak wyleczyć choroby. Zapraszamy do czytania.

Royal Canin krmivá pre psov a mačky. Najlacnejčie chovateľské potrebyKutyatáp és felszerelések a legjobb áron – kutyaeledelHundefutter und Zubehör - Zoofast HundenahrungKatzenfutter – Zoofast – KatzennahrungHrană pentru pisici–Zoofast cele mai ieftine produse zoologice.aliments et accessoires pour chatsaliments et accessoires pour chiens

Hondenvoer en honden accessoirescat food and accessoriesNegozio per animali online - zoofast.itPienso húmedo y seco para perros y accesoriosΤροφή για σκύλο και άλλα σξεσουάρ για σκύλοAlimentos e acessórios para cãesSuha i mokra hrana za pse | Zoofast.hr

Foder och tillbehör för hundarFood for dogs and other dog accessoriesMaistas katėms ir kiti priedai katėmsFoder og tilbehør til katteZooveikals online Zoofast. Suņu un kaķu barības. Royal CaninTukaj boste našli pasja hrana, oprema za pse in še igrače